Share
Hogyan változott a motivációs levelek tartalma az elmúlt 10 évben? Mire figyeljünk megírásakor?
A szakmai életrajzot kísérő bemutatkozó igen sokat változott az elmúlt 10 évben. Tartalmában, hosszában, fókuszában, hangnemében jelentős fejlődésen ment keresztül. Mivel pedig a magyar munkáltatók 95%-a elvárja a motivációs levél benyújtását, nagyon fontos, hogy tudd, mit szeretne, mit nem szeretne olvasni a te anyagodban.
A motivációs levelek régóta a kiválasztási folyamat kulcsfontosságú részét képezik, lehetőséget kínálva a jelölteknek, hogy bemutassák szakmai rátermettségüket, képzettségüket és egyedi tulajdonságaikat a potenciális munkáltatók előtt. Az elmúlt évtizedben azonban az álláspályázatok köre jelentősen átalakult, ami észrevehető változásokhoz vezetett a motivációs levél műfajában. Cikkünkben körbejárjuk a trendeket – tarts velünk!
Hossz: a lényeg a tömörség
Hagyományosan a motivációs levelek – mint például az europass – általában hosszabbak, gyakran több bekezdést vagy akár oldalt is megtöltenek. A jelentkezők régebben arra törekedtek, hogy tapasztalataik, készségeik és törekvéseik minden aspektusát kimerítő részletességgel fedjék le. A digitális korban azonban a munkaerő-felvételi vezetőket gyakran elárasztják a pályázatok, ami a tömör és célzott motivációs leveleket előnyben részesítéséhez vezetett.
Tökéletes motivációs levél minta továbbra sincs, ám a HR osztályokon ma a rövidséget minden eddiginél nagyobbra értékelik. A jelentkezőknek világosan és tömören kell kiemelniük releváns szakmai erősségeiket és motivációikat. Az ideális motivációs levél legfeljebb egyoldalas lehet: csak a legfontosabb információkra fókuszálj, azt domborítsd ki, ami közvetlenül illeszkedik a munkaköri követelményekhez. Fogalmazz úgy, hogy egyéniségedből is kiderüljön valami.
Hangszín: hitelesség és személyre szabottság
Tíz évvel ezelőtt a kísérőlevél akkor volt profi, ha formális volt, és merev hangnemet alkalmaztak benne. A jelöltek nyomást éreztek arra, hogy bonyolult nyelvezetet használjanak, és ragaszkodjanak a mindenkire érvényes megközelítéshez. A modern munkaadók azonban egyre inkább a hitelességet és a személyre szabott kommunikációt keresik a jelentkezőktől. Nem értékelik a sablonos, műnek ható megoldásokat, ugyanis a sorok között olvasva a szerzőre is kíváncsiak.
2023-ban arra biztatunk, hogy te őszintébb és megközelíthetőbb hangnemet alkalmazz, mutasd meg egyéniségedet, adj át valamit személyes stílusodból. A szóban forgó pozíció és cég iránti lelkesedés kimutatása lehetővé teszi számodra, hogy motivált, elszánt pályázóként kitűnj az általános hangvételű, motivációs levél sablon megoldások tengerében.
Recent interview information
Tartalom: A készségektől az értékekig
A múltban a sok kísérőlevél elsősorban a jelölt technikai készségeire és szakmai teljesítményére összpontosított. Noha a releváns szakértelem továbbra is fontos, jelentős elmozdulás történt a jelölt értékeinek, szenvedélyeinek és kulturális beilleszthetőségének hangsúlyozása felé.
A munkaadók tudják, hogy a készségek fejleszthetők, de a közös értékek és a vállalat küldetése iránti valódi elkötelezettség elengedhetetlenek a hosszú távú sikerhez. Az idén sikeres motivációs levelek gyakran kiemelik azokat a tapasztalatokat, amelyek tükrözik a jelöltek igazodását a vállalat értékrendjéhez, és bemutatják, hogy hozzájárulásaik milyen pozitív hatással lehetnek a szervezetre. Előtérbe kerültek az olyan soft skillek (puha készségek), mint a kommunikáció, az alkalmazkodóképesség, a csapatmunka, a problémamegoldás és az interperszonális képességek.
Megjelentek a karriercélok
A sok régi motivációs levél minta, amiből a legtöbben dolgoztak, hagyományosan kizárólag a jelöltek képzettségére és tapasztalataira összpontosított. A mai változatok azonban gyakran tartalmaznak kifejezett – illetve részetekbe menően tárgyalt – karriercélokat, amelyek felvázolják a jelentkező hosszú távú törekvéseit, és azt, hogy a potenciális szerep hogyan illeszkedik a karrierpályájukhoz.
Az ambícióikba való betekintés révén a munkaadók nemcsak felmérhetik, hogy a jelölt megfelel-e a vállalat növekedési terveinek, hanem segít az új alkalmazottak számára a szakmai fejlődési lehetőségek személyre szabásában is. Ennek érdekében feltétlenül térj ki arra, hol látod magad néhány év múlva, szakmádnak melyik részterülete vonz leginkább, vannak-e vezetői ambícióid, hogyan tervezed jövődet. Ne feledd: csak relevánsan, őszintén, önazonosan!
Read all the articles about
CV Resources Interview resources Create candidate profile About the crafts Career planningShare
What I read is worth it:
Comments
0 comments
Access your account and add your comment
CV Resources
Subscribe to the Newsletter
Read articles of interest from Munkahelyeink.hu contributors