Share
Mennyit keres az informatikus? Íme a 2019-es számok!
Bruttó havi 400-600 ezer forinttól indul a junior fejlesztők és mérnökök bére, míg a vezetőfejlesztői vagy -mérnöki pozícióban lévők bérei közt ennél sokkal nagyobb különbségek figyelhetőek meg, de a közös pont, hogy szinte mindegyik bruttó havi 1 millió forint felett van.
Megjelent a Hays magyarországi leányvállalatának 2019-es Salary Guide fizetési útmutatója, amely szokás szerint az előző éves béradatok alapján von le következtetéseket a várható idei fizetésekről. A kiadvány egyszerre 13 különböző szakterülettel kapcsolatban tartalmazza a munkakörökre lebontott bérsávokat, amelyek közül a HWSW már 2016-ban, 2017-ben, 2018-ban is bemutatta az informatikus fizetésekre vonatkozó részeit, így 2019-ben is kiemeli az IT bérek változásáról szóló adatokat.
Minden egyes bemutatott béradat a minimum, maximum és a tipikus (jellemző) bruttó havi fizetéseket mutatja be magyar forintban értve. A bérek csak teljes munkaidős pozíciókra vonatkoznak, méghozzá bónuszok vagy cafetéria nélkül, bár a toborzócég szerint az egyéb juttatások nagyon is fontos szerepet játszanak a munkaerő megtartásában és a növekedésben. Ugyanis a Hays megjegyzése szerint a tehetséges és ambiciózus jelöltek számára a versenyképes vagy kimagasló alapfizetés már nem elegendő, hanem a karrier- és szakmai előrelépési lehetőségeket keresik, de a rendszeres home office is kiemelt szempontként szokott megjelenni az álláskeresők körében.
Fontos megjegyezni, hogy a Hays Hungary az útmutatóban megfogalmazott bérek bemutatásához a saját adatbázisát használja fel "több száz toborzó projektjére" alapozottan, amelyből következik, hogy a vállalat ügyfélkörének jellemző, valós adatait tükrözi, viszont nem reprezentatív Magyarország összes informatikus bérére vonatkozóan. A Salary Guide-ban szereplő összegek főként Budapesten működő, nemzetközi háttérrel is rendelkező multinacionális nagyvállalatok fizetéseire általánosíthatók, és bár az összesítésben szerepelnek vidéki informatikai vállalatok aggregált fizetési adatai is, ezek kevésbé határozzák meg a végső összeget.
Azonban a Hays szerint kis cég és nagy cég között már nehéz különbséget tenni, mivel egy sikeres startup vagy egy stabil kisebb cég könnyebben és multis kötöttségek nélkül tud bizonyos esetekben versenyképesebb fizetést adni az alkalmazottaknak, mint egy multi - magyarázta kérdésünkre a Hays tanácsadója. Más esetben viszont egy multinacionális vállalat az anyagi stabilitás és külföldi háttér miatt tud jobb juttatási csomagot biztosítani a kisebb magyar cégeknél, így nem csak a cég mérete illetve elhelyezkedése lehet a döntő a szakértő szerint.
A toborzó projektek pontos számadatait, beleértve a nagyvállalatok és a KKV projektek megoszlását a Hays üzleti titokként kezeli, ezért a mintavételi számadatokat sem tudhatjuk az informatikai területen belül. A közalkalmazottként dolgozók bérei viszont biztosan nem szerepelnek a cég útmutatójában, amit figyelembe kell venni a számadatok áttekintésekor.
Még mindig jellemző a munkaerőhiány
Összességében a Hays Hungary szerint az IT munkaerőpiacot hazánkban még mindig a munkaerőhiány jellemzi, amelynek okai közt többek közt a digitalizáció folyamatos terjedése és újabb kutatás-fejlesztési központok megnyitása szerepel. A cégeknél ugyanis a digitális transzformáció következtében új technológiák és pozíciók jelennek meg, melyek részben a béreket is tovább emelik - bár a fizetések növekedésének lassulása már a korábbi években elkezdődött.
Ahogy toborzócég tavaly is említette, junior szinteken egyértelműen érződik a rövid idejű fejlesztőképzések (bootcampek) hatása, amelyek segítségével egyre többen képzik át magukat informatikai területre "kortól és szakmai előképzettségtől függetlenül" - írja a kiadvány. A különböző háttérrel rendelkezők átképzése pedig azért is előnyös a cég szerint, mert egyre inkább előtérbe kerülnek a nem erős programozói tudást, hanem inkább menedzsment-, kommunikációs- és érdekérvényesítő készségeket, továbbá különböző iparágakban szerzett projekttapasztalatokat igénylő pozíciók - jellemzően amelyek az "informatikai menedzsment és tanácsadói bérek" összefoglaló részben jelennek meg.
Mindezek mellett a programozás alapjait manapság már a gyerekek egészen korán kezdik elsajátítani, mint ahogy például a Future Makers versenyen is láthattuk. Ennek következtében a pályaválasztás előtt álló 18 évesek is egyre nyitottabbak az informatikus pálya iránt, ami szintén a junior pozíciók betöltését biztosítja a jövőre nézve - írja a Hays. Azonban kérdésünkre a cég hozzátette, hogy a szemléletbeli változások és az átképzések csak egy kis százalékát tudják kielégíteni a junior szinten jelentkező hiánynak, ezért a junior szintű bérek nem változtak, és ugyanúgy szakemberhiány áll itt is fenn.
A toborzócég szerint 2019-ben mindenesetre informatikán belül a legvonzóbb területet a felhő alapú megoldások, a gépi tanulás, a mesterséges intelligencia, az adattudomány és az IoT jelentik. A legjövedelmezőbb állásoknak tehát a Hays szerint idén a felsorolt területek tekinthetők, és ezeknek nőnek tovább a legnagyobb ütemben - csökkenésre ugyanakkor máshol sem lehet számítani. Más szempontból viszont, ha egy vállalat a népszerű területeken szeretne belépni a magyar piacra, vagy pedig új divíziót nyitni, akkor munkaerőhiánnyal és magas bérigényekkel találkozhat az útmutató figyelmeztetése szerint.
"Azokon a területeken van a legnagyobb hiány, amelyeken a legtöbb zöld mezős projekt, legtöbb új cég jelenik meg. A húzó technológiák az előbbi kérdésben is említett mesterséges intelligencia, gépi tanulás és Java, illetve a tavalyi és idei évben a jelentős autóipari beruházásoknak köszönhetően a C/C++ fejlesztői kategória is egyre keresettebb, emiatt a fizetések is megugrottak. A Java terület is még mindig húzóterületnek számít." - fejtette ki bővebben a Hays vezető IT tanácsadója a kérdésünkre.
Fejlesztői bérek
A Salary Guide 2019-es változata már nem tartalmazza az általános fejlesztői bérkategóriát, hanem csak néhány kiemelten népszerű konkrét fejlesztői területet és programozási nyelvet. "Mivel az egyes programnyelvek között egyre jelentősebb különbségek vannak, minden programnyelvet külön kategóriába szedtük (Java, C++, .NET stb). Ez nem azt jelenti, hogy kihagytuk volna a developer kategóriát, hanem azt, hogy maga a szoftver fejlesztő kategória annyira tág és fizetésben is annyira eltér a különböző programnyelvek mentén, hogy nincs értelme egy gyűjtőfogalomként kezelni. Már a 2018-as Salary Guide-ban is ezeket a kategóriákat használtuk." - mondta el a különbség iránti érdeklődésünkre a toborzócég szakértője.
Read all the articles about
No categoriesShare
What I read is worth it:
Comments
0 comments
Access your account and add your comment
No categories
Subscribe to the Newsletter
Read articles of interest from Munkahelyeink.hu contributors