Megosztás
Nyári szabadság kisokos
Közelednek a nyári hónapok, a legtöbb munkavállaló már elkezdte az idei szabadság(ok) tervezését. Ha nem vagy pontosan képben a jogszabályi keretekkel, vagy bizonytalan vagy, főnöködnek mikor s hogyan jelentsd be igényedet, tarts velünk! Cikkünkben alaposan körbejárjuk a témát.
Teljesen természetes, hogy a tavasz beálltával már a júliusi, augusztusi pihenés is az eszedbe jut. HR szakértőink szerint jól teszed, ha előrelátó vagy, és időben tervezel, mert sok munkahelyen gyakorlatilag gyorsasági versennyé alakulhat a nyári szabadságok kikérése. Érthető, hogy a családosoknak, akik 8-10 hetes gyerekfelügyeletet kell megoldaniuk, fontos minél előbb fixálni a nyári programot, azonban neked is előnyödre válik, ha időben kapcsolsz.
Nézzük meg tehát, munkáltatói és munkavállalói szempontból miről is van szó, amikor szabadságolásról beszélünk.
Törvényi keretek
A Munka törvénykönyve szerint minden munkavállalót szabadság illet meg naptári évente. A napok száma alap- és úgynevezett pótszabadságból jönnek össze. Ez utóbbit a betöltött életkor, illetve a gyerek(ek) (és egyéb speciális helyzetek, például földalatti állandó jellegű, vagy ionizáló sugárzásnak kitett munka) után járó extrák jelentik. Magyarországon az alapszabadság egységesen 20 nap, ehhez adódik hozzá − az évek múlásával egyre több − pótszabadság.
A neked járó évi szabadnapok számát céged HR osztályától bekérheted, vagy magad is könnyedén kiszámíthatod. A képlet egyszerű: 20 nap alapszabadság + életkor alapján járó pótnapok + gyerekek után járó pótnapok (+ egyes munkakörökben a speciális extrák). Fontos azonban észben tartani, hogy ha év közben váltottál munkahelyet, akkor a cégnél töltött hónapok szerinti arányosított szabadság jár neked.
A szabadságot úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló évenként egy alkalommal, legalább 14 egybefüggő napra (vagyis naptári, nem munkanapra!) mentesüljön a munkavégzés alól, de ettől az előírástól a felek közös megegyezéssel eltérhetnek.
Nyári szabadság a munkáltató szemével
Arról szó sincs, hogy felettesed szükséges rossznak tekinti szabadnapjaidat, és csak fogcsikorgatva adja ki a neked járó pihenést! Minden csoportvezetőnek, közép- vagy felsővezetőnek érdeke, hogy beosztottjai rendszeresen kipihenten, regenerálódva térjenek vissza az irodába, és ott hatékonyan, végezzék feladataikat, hozzájárulva a cég piaci teljesítményének növeléséhez.
Ezzel együtt némi belátást igényel, hogy gyakran nehéz helyzetbe kerülnek e téren. A legtöbb munkavállaló jellemzően július végén, augusztus elején menne szabadságra, szinte mindenkinek vannak tervei, foglalásai, preferált időpontjai − olykor egész igényáradatban kell igazságot tenniük úgy, hogy mindenki elégedett legyen, de a munkavégzés is stabilan folytatódjon.
Mérlegelési szempontok neked
A Munka törvénykönyve szerint a szabadság kiadása a munkáltató joga és kötelezettsége, de meg kell hallgatni a munkavállaló kérését. Figyelj: meghallgatnia, vagyis nem kötelezően teljesítenie! Ha tehát felettesed módosítást kér tőled nyári szabadságod idejét illetően, ne szaladj egyből a HR-hez, hanem törekedj kompromisszumra.
A te kérésednek megfelelően évente hét munkanap szabadságot – év közben kezdődő munkaviszony esetén ennek arányos részét – legfeljebb két részletben köteles kiadni a munkáltató. Mindkét esetre érvényes, hogy a szóban forgó szabadság előtt minimum 15 nappal jelezni kell a másik félnek.
Alkalmazottként nyilván az az érdeked, hogy a maximumot kihozd lehetőségeidből. Ezt azonban, azt javasoljuk, ne követelőzéssel, merev hozzáállással érd el. Azzal segíthetsz mindenkinek, ha időben leadsz egy A és B időpontot, illetve egyeztetsz az esetleges átfedésekről azokkal a kollégáiddal, akikkel egymást helyettesítitek majd. Proaktivitással, körültekintéssel megkönnyítheted a folyamatot, illetve megmutathatod, hogy felelősségteljes munkavállaló, igazi csapatjátékos vagy. Adjatok le csapat szinten közös tervet, hiszen azzal mindenki nyerhet: a HR ellenőriz, majd jóváhagy, a csoportvezetőt egy hálátlan feladattól mentitek meg, te és kollégáid pedig jó eséllyel mind akkor mehettek szabadságra, amikor valóban szeretnétek.
Olvasd el az összes cikket erről
Szakmai gyakorlat és önkéntesség Állás lehetőségek Misszió Kiegyensúlyozottság Karrier tervezésMegosztás
Amit olvastam, az megér:
Kommentek
0 komment
Lépj be fiókjába, és írd le kommentedet
Szakmai gyakorlat és önkéntesség
Iratkozz fel a Hírlevélre
Olvass érdekes cikkeket a Munkahelyeink.hu közreműködőitől