Új karrierbe kezdesz?

Az álláskeresés vagy -váltás folyamata hosszú, intenzív és összetett. Ebben a szakaszban bizonyos szempontok elengedhetetlenek az állástól vagy érdeklődési körtől függetlenül. Mi szeretnénk támogatni Téged a legjobb döntések meghozatalában.
Változtatni szeretnél jelenlegi munkahelyeden vagy karriereden?

Hogyan közelítsd meg a munkahely témát?

Akár friss diplomás vagy, aki éppen most kezdi meg álmai munkáját, szeretne munkahelyet váltani, vagy változtatásra van szükséged, és karrierváltáson gondolkodsz, szeretnénk, ha tudnád, hogyan tudsz könnyebben alkalmazkodni és megalapozott döntéseket hozni.
Íme a 4 legfontosabb lépés, amelyet szakmai státuszától függetlenül javasolunk:
POTENCIÁLIS MUNKÁLTATÓK

Különösen fontos, hogy tájékozódj a munkáltatóról: a cég honlapjáról, közösségi média- és sajtómegjelenéseiből, valamint utánajárj más platformokon, mint például a Munkahelyeink.hu. Közösségünkben megtalálod a számodra szükséges információkat mind a jelentkezők, mind a munkaadók szemszögéből.

AZ ÖNÉLETRAJZ KÉSZÍTÉSE

Az önéletrajz a névjegykártyád, ezért mindent meg kell tenned, hogy kiemeld a legfontosabb szakmai eredményeket, készségeket, kompetenciákat, de egyúttal a megpályázott pozíció iránti motivációdat is!

PÁLYÁZATÁT

Állásjelentkezésekor fontos, hogy mindig naprakész legyél az elérhető állásokról, és csak olyanokra jelentkezz, amelyek megfelelnek a profilodnak, rendelkezésre bocsájtják a számodra szükséges információkat, vagy ahol motivációddal meggyőző lehetsz interjúd során vagy foglalkoztatásod bármely pontján.

KÉSZÜLJ FEL AZ INTERJÚRA

Az interjú sikere a jelentkező által a tájékozódási és jelentkezési szakaszban tett előzetes erőfeszítésein alapul. Az interjúteljesítmény magában foglalja mindazon szempontokat, amelyek különbséget tehetnek a jelentkezők között, de azt is, hogy a jelentkező hogyan kezeli az interjúkészítő által kiválasztott interjúforma nyomását.

Szakmai pályafutásod melyik szakaszában tartasz?

ELSŐ ÁLLÁS

ÁLLÁSVÁLTÁS

KARRIERVÁLTÁS

Minden új kezdet kisebb vagy nagyobb kihívásokkal jár. Friss diplomás vagy, és szeretnél karriert kezdeni?


Karriered kezdetén a megfelelő állás megtalálása felé tett első lépés az, hogy megértsd, van-e olyan elméleti alapja a tanulmányaidnak, amelyet gyakorlatban alkalmazni szeretnél.


Ha a középiskola óta bizonytalan vagy a választott szakodat illetően, javasoljuk, hogy most tegyél erőfeszítéseket annak érdekében, hogy megértsd, mennyire lennél alkalmas arra, hogy tovább alkalmazd a tanulmányaid során szerzett tudást. Ha segítségre van szükséged, bizalommal fordulhatsz pályaorientációs szakemberekhez.


Biztos vagy benne, hogy tudod, milyen állásokra szeretnél jelentkezni?


Aktuális munkaerő-piaci helyzet és alkalmazkodási tippek

2025 dinamikus munkaerő-piacán az alkalmazkodóképesség elengedhetetlenné válik. Növeld szakmai értékedet, fektess be továbbképzésedbe és digitális készségeid fejlesztésébe. Szakmai interakcióid során hangsúlyozd alkalmazkodóképességedet és alapvető emberi készségeidet. Maradj kapcsolatban az új trendekkel, hogy kitűnj a változó szakmai környezetben.

Munkaerő-piaci alkalmazkodási tippek:

Az irodai munka és a távmunka közötti egyensúly szükségességének megértése;

Irodai távolságtartás és kedvező munkavállalói tapasztalat egyensúlya;

Nyitás és alkalmazkodás a digitalizálációhoz a cégek igényei szerint;

Szükség esetén a pályaváltás lehetőségének megértése;

Optimizmus és felelősség a munkahelyen.

Átalakult a munkaerőpiac, jelentősen visszaesett az álláskínálat, és a pályaválasztásnál mérlegelhető reális lehetőségek száma.


Ebben a helyzetben tanácsos egyensúlyt teremteni a személyes vágyak és a gyors elköteleződés nyomása között, világos kritériumrendszer alapján. A megfelelő állás kiválasztásánál a legfontosabb, hogy a sok szempont közül a legtöbbet jelentőket válasszuk ki.


Annak érdekében, hogy a megfelelő állás megtalálásának folyamata a lehető legegyszerűbb legyen, javasoljuk, hogy egy egyszerű cselekvési tervet kövess:

1

ÖNELEMZÉS

2

MUNKAERŐ-PIACI KUTATÁS

3

A KIVÁLASZTÁSI FOLYAMAT MEGÉRTÉSE

Hogyan közelítsd meg az álláskeresési folyamatot?

ITT A Munkahelyeink.hu HONLAP ÁLTAL JAVASOLT TERV

ÖNÉRTÉKELÉS

Ki vagyok én?

  • Kompetenciák
  • Értékek
  • Eredmények
  • Preferenciák
  • Célok
  • Érdeklődési körök
  • Erősségek / gyengeségek

A MUNKAERŐPIACI FELFEDEZÉSE VAGY TANULMÁNYOZÁSA

Milyen forrásaim vannak?

  • Szükséges információk összegyűjtése
  • Online források
  • Egykori kollégák ajánlásai
  • Hálózatépítés
  • Újságok, folyóiratok, egyéb publikációk

ÁLLÁSKERESÉS

Hogyan kaphatok munkát?

  • Álláskeresési módszerek
  • CV írás
  • Szándéknyilatkozat írása
  • Az állásinterjú

Tippek, hogy megtaláld az állásod:

Végigmentél a kiválasztási folyamat szakaszain, és szeretnél megbizonyosodni arról, hogy a megfelelő állást választottad?

1. Tudd meg, valójában mit is takar az állás:
Melyek a valós tevékenységek, és mekkora ezek súlya a munkarendben. Beszélj olyan emberekkel, akik már a területen vannak, és valós, teljes körű információkat tudnak adni erről.

2. Lehetőség az erősségeid kiaknázására:
Lehet, hogy elemző, kreatív, empatikus, alapos vagy, jól kommunikálsz. Fontos ellenőrizned, hogy olyan helyen fogsz dolgozni, ahol természetesen, boldogan és motiváltan tudod használni képességeidet.

3. Lehetőség a folyamatos tanulásra:
A karrier fejlődés lehetősége mindannyiunk igénye, függetlenül tapasztalatunktól, készségeinktől vagy képzettségünktől, ezért javasoljuk, hogy azt a céget válaszd, amelyik ezt az igényt kielégíti.

4. Bértárgyalás:
Köztudott, hogy a fizetés szorosan összefügg a munkavállaló munkahelyi motiváltságával, ezért javasoljuk, hogy alaposan járd körbe a témát, hogy fizetésed életminőségedet, motivációdat és lelkesedésedet ne befolyásolja.

5. A pénzügyi ajánlat megerősítése:
Ebben a szakaszban fontos tisztázni a pénzügyi növekedési kilátásokat a teljesítményforgatókönyvek alapján, és igazolni a munkáltatónak, hogy elérted a feltételezett tervet.

6. Köszönetnyilvánítás a cégnek:
Fontos, hogy a munkáltató-alkalmazott kapcsolat jól induljon, így egy köszönőlevél az új együttműködés reményében csak erősíti azt a gondolatot, hogy Te vagy a jó választás, és döntésre ösztönzi a munkáltatót.

7. A professzionalizmus és a megbízhatóság bizonyítéka:
A szakmai kapcsolat mindkét oldalról bizonyítékot, bizalmat és türelmet igényel, de a munkáltatónak és a munkavállalónak egyaránt felelőssége, hogy megbizonyosodjon arról, hogy amit a kiválasztási folyamat óta feltételeztek, az idővel megtörténik.

8. Munkavállalói célok kitűzése:
Miután megszoktad a munkahelyi tempót, összeállíthatsz egy listát azokból a célokból, amelyeket kitűzöl magadnak, hogy ellenőrizd, valóban megvalósulnak-e azok az ígéretek vagy vállalások, amelyeket kezdetben tettél, így egy idő után ellenőrizheted, hogy te vagy-e a kívánt jelentkező a cég számára.

Hogyan érheted el, hogy boldog legyél a munkádban?

  • Bizonyítsd be, hogy Te vagy az a szakember, aki részt vett az interjún!
  • Kérj segítséget, ha úgy érzed, elakadtál!
  • Fedezd fel az egész életen át tartó tanulás lehetőségét munkavállalók számára!
  • Transzparens és bizalmon alapuló kapcsolatokat alakíts ki minden kollégával!
  • Erősítsd kapcsolatod vezetőddel/koordinátoroddal!
  • Érdeklődj kollégáid eredményei iránt akkor is, ha munkád nem jár csapatmunkával!
  • Maradj reális a felvételi folyamat során!

A jövő munkahelye: irodai vagy távmunka?

Mielőtt kimondanád, megtaláltad a kívánt állást, fontos felmérned, hogy jelenlegi munkahelyed tudna-e változtatni. Az a fajta ember vagy, aki bárhova képes beilleszkedni, vagy elengedhetetlen, hogy íróasztal mellől vagy távolról dolgozz?


Ha a munkakörnyezet eltér attól, amit korábban megszokhattál, akkor a szokásaid is megváltoznak, és ahhoz, hogy a termelékenységed pozitív irányba forduljon, fontos, hogy jól szervezett ember legyél. A munkaerőpiacon az új valóság a távmunka, így a „munkahely” otthonná válik, és a munkavállalónak gondoskodnia kell a munka-magánélet egyensúlyáról.


Úgy gondolod, hogy tudod, hogyan kell ezt csinálni?

A projektről

A Munkahelyeink.hu referenciaponttá vált jelentkezők és alkalmazottak számára a magyarországi munkakörnyezet átláthatóvá tételére irányuló küldetése miatt.

A több mint 100.000 értékelés állásinterjún szerzett tapasztalatokról, kapott fizetésekről és cégekről, új tudás- és tanulási forrást jelent a jelentkezők számára az új állás kiválasztása, az interjúk vagy a felvételi folyamat során.

Tájékozódj és járulj hozzá a közösséghez!