Karriertervezés kezdőknek: Mit tegyek a szakmai gyakorlat után?

2024. 07. 08.
2 min
Karriertervezés kezdőknek: Mit tegyek a szakmai gyakorlat után?

Megosztás

 

A szakmai gyakorlat során a tanultakat a valós munkakörnyezetben lehet alkalmazni, és ezáltal értékes tapasztalatokat lehet szerezni. Mi a következő lépés a befejezése után? Lehet többet keresni a szakmai gyakorlat fizetés összegénél? Hogyan lehet hasznosítani a szerzett tapasztalatokat a sikeres állás megtalálásához? Sok fiatal teszi fel ezeket a kérdéseket, és ez nem véletlen, hiszen nem egyszerű eligazodni a karrierépítés útvesztőjében.

A cikk célja, hogy segítsen meghatározni a következő lépéseket a szakmai gyakorlat során szerzett tapasztalatok alapján. Részletesen bemutatja az álláskeresési stratégiákat, valamint felvázolja a további szakmai fejlődés lehetőségeit, hogy segítse a sikeres karrierépítést.

 

Álláskeresési stratégiák

A szakmai gyakorlat beszámoló leadását követően alaposan át kell gondolni, hogy karrier tekintetében melyik irány az, amely valóban megfelel az elvárásoknak. Ezt követően kezdődhet az álláskeresés. Az alábbiakban ehhez mutatunk néhány hasznos tanácsot, amelyeket mindenképpen érdemes figyelembe venni, valamint kitérünk a szakmai gyakorlat fizetés szerepére is. 

 

- Frissíteni kell az önéletrajzot és a motivációs levelet, hogy tartalmazza a szakmai gyakorlat során szerzett tapasztalatokat. Érdemes kiemelni a legfontosabb eredményeket.

- Célszerű érdeklődni a szakmai gyakorlat során megismert kollégáknál, hogy tudnak-e esetleg nyitott pozíciókról. Ezáltal akár olyan lehetőségeket is meg lehet ismerni, amelyek még nem találhatóak meg az álláskeresési portálokon. 

- Keresni kell lehetőségeket az online álláskeresési platformokon, és minél több helyre be kell adni a jelentkezést. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy csupán egy helyre jelentkeznek, és várnak a visszajelzésre. Ezzel sok-sok időt lehet veszíteni. Szóval folyamatosan javasolt jelentkezni, amíg valamelyik helyen megtörténik a szerződéskötés.

- Alaposan fel kell készülni az állásinterjúra. Tájékozódni kell az adott céggel és pozícióval kapcsolatban, valamint gyakorolni kell a leggyakrabban előforduló kérdések megválaszolását.

- Ugyanúgy, ahogy a szakmai gyakorlat fizetés meghatározó, a főállás fizetése is jelentős tényező a választás során. Természetesen az utóbbi még fontosabb, hiszen nem csak egy 6 hetes szakmai gyakorlat fizetésről van szó, hanem egy olyan összegről, amely hónapokon át nem fog változni és meg kell tudni belőle élni. Szóval elengedhetetlen a versenyképes fizetés. 

- Célszerű részt venni különböző rendezvényeken, állásbörzéken, ahol személyesen is lehet találkozni a leendő munkaadókkal.

 

Szakmai fejlődés

Természetesen a szakmai gyakorlatot követően is érdemes fókuszálni a fejlődésre és a tanulásra. A lehetőségek ezen a téren is széles skálán mozognak. Számos tanfolyam érhető el online és offline formában egyaránt, javasolt ezeken részt venni. 

Továbbá célszerű ellátogatni szakmai rendezvényekre és konferenciákra, ahol nemcsak a kapcsolati hálót lehet bővíteni, hanem új ismereteket is lehet szerezni. Ráadásul ezek az események kiváló lehetőséget biztosítanak a tapasztalatcserére is. A segítségükkel naprakész maradhat mindenki az adott szakterületre vonatkozó legújabb trendekkel kapcsolatban.

Az önfejlesztés elengedhetetlen a sikerhez, amelyben segítenek a könyvek, cikkek és egyéb források. Mindemellett bővíthető a tudás továbbtanulással, például egy mesterképzés elvégzésével az adott területen. A szakmai fejlődés kiemelten fontos annak érdekében, hogy többet lehessen keresni annál, mint amennyi a szakmai gyakorlat fizetés volt.

 

Nemrég hozzáadott fizetések

 

Sikeres karrierépítés 

A sikeres karrierépítéshez kemény munkára, elkötelezettségre és folyamatos tanulásra van szükség. Az önismeret elengedhetetlen hozzá, tisztában kell lenni az erősségekkel, gyengeségekkel és értékekkel. Érdemes meghatározni rövid és hosszú távú célokat, és kitartóan dolgozni az elérésük érdekében.

Mindemellett fontos a proaktív hozzáállás, hiszen segíthet kitűnni és előrelépni. Érdemes új feladatokat vállalni és projekteket kezdeményezni a munkahelyen. Továbbá célszerű kiemelt figyelmet fordítani a visszajelzésekre és azokat felhasználni a fejlődés érdekében. A rugalmasság is elengedhetetlen, hiszen nyitottnak kell lenni a változásokra, alkalmazkodni kell az új helyzetekhez.

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy kizárólag a karrierépítésre kell koncentrálni. Ügyelni kell az egészséges munka-magánélet egyensúly fenntartására is, ugyanis hozzájárul a hosszú távú sikerhez. 

 

Sikeres jövő építése

A szakmai gyakorlatot követően számos lehetőség nyílik a szakemberek előtt. Érdemes figyelembe venni az álláskeresési stratégiákat, valamint kiemelt figyelmet fordítani a szakmai fejlődési lehetőségekre a sikeres karrierépítés érdekében. Célszerű figyelembe venni a cikkben felsorolt tanácsokat, hiszen útmutatást adnak a szakmai gyakorlat befejezését követően a karrierépítéshez. Ezáltal könnyebben el lehet érni a célokat és sikeres jövőt építeni. Azonban azt nem szabad elfelejteni, hogy a siker nem jön egyik napról a másikra, kitartásra, tudatos döntéshozásra és kemény munkára van hozzá szükség.

 

Megosztás

Amit olvastam, az megér:

Milyenek a tapasztalataid a munkáltatóddal?

Értékelés hozzáadása

Önéletrajz létrehozása

Hagyj jó benyomást azonnal egy igényes önéletrajzzal

Készíts önéletrajzot

Kommentek

0 komment

Iratkozz fel a Hírlevélre

Olvass érdekes cikkeket a Munkahelyeink.hu közreműködőitől